top of page

Pragul de deregistrare TVA: când și cum poți ieși din sistemul de TVA?

Ghid complet pentru firme LTD și persoane self-employed din UK: pragul de £88,000, condițiile HMRC, cererea de deregistrare, ultima declarație TVA, stocurile, activele și riscul de reînregistrare

​

Înregistrarea în scopuri de TVA nu este întotdeauna permanentă.

O afacere care a depășit în trecut pragul de înregistrare poate pierde un contract important, își poate reduce activitatea, poate închide o divizie sau poate ajunge să deservească mai puțini clienți. În alte situații, proprietarul închide complet afacerea, transferă activitatea către o companie LTD sau vinde businessul unei alte persoane.

În toate aceste cazuri apare aceeași întrebare:

Pot să ies din sistemul de TVA?

Răspunsul nu depinde numai de cifra de afaceri din ultimele 12 luni.

Pentru o deregistrare voluntară, HMRC analizează în principal cât estimezi că va fi taxable turnover în următoarele 12 luni, motivele reducerii și dacă estimarea este realistă. În plus, trebuie verificate stocurile, echipamentele, vehiculele comerciale, proprietățile cu option to tax, ultima declarație TVA și data exactă de la care nu mai ai voie să facturezi TVA.

O deregistrare făcută fără aceste verificări poate produce o factură TVA neașteptată chiar în momentul în care proprietarul credea că își simplifică afacerea.

Verdictul de la început

La data acestui articol:

PragValoare

Pragul obligatoriu de înregistrare TVA£90,000

Pragul de deregistrare voluntară£88,000

O afacere stabilită în UK poate solicita deregistrarea dacă poate demonstra că taxable turnover estimat pentru următoarele 12 luni nu va depăși £88,000.

Scăderea sub prag nu anulează automat înregistrarea. Afacerea poate rămâne înregistrată voluntar sau poate solicita HMRC să o scoată din registrul TVA. Pragul de deregistrare este intenționat mai mic decât pragul de înregistrare, astfel încât o afacere să nu iasă și să intre repetat în sistem pentru fluctuații mici ale veniturilor. (GOV.UK)

Deregistrarea devine însă obligatorie atunci când, de exemplu:

  • afacerea încetează să mai facă taxable supplies;

  • proprietarul nu mai intenționează să desfășoare activitatea;

  • businessul este vândut;

  • forma juridică se schimbă;

  • compania intră într-un VAT group;

  • se închide complet activitatea.

În asemenea situații, HMRC trebuie de regulă notificat în maximum 30 de zile. (GOV.UK)

Pragul de £88,000 nu se verifică în același mod ca pragul de înregistrare

Aceasta este una dintre cele mai importante diferențe.

Pentru înregistrarea obligatorie, o afacere trebuie să urmărească taxable turnover pe o perioadă continuă de 12 luni și să se înregistreze dacă depășește £90,000. Există și un test separat dacă afacerea se așteaptă să depășească £90,000 numai în următoarele 30 de zile. (GOV.UK)

Pentru deregistrare, testul principal este orientat spre viitor:

Care va fi taxable turnover în următoarele 12 luni?

Nu este suficient să arăți că în ultimele 12 luni ai avut £85,000 sau £87,000.

HMRC poate solicita o explicație și dovezi privind motivele pentru care venitul viitor va rămâne sub £88,000. Exemplele menționate de HMRC includ reducerea programului, pierderea unor contracte sau schimbarea modului în care funcționează afacerea. (GOV.UK)

Ce înseamnă „taxable turnover”?

Taxable turnover nu înseamnă automat toate sumele care intră în contul bancar.

În calcul intră, în general, valoarea fără TVA a supplies care sunt:

  • standard-rated;

  • reduced-rated;

  • zero-rated.

Pot intra și anumite vânzări de active, bunuri utilizate în scop personal, barter transactions și unele operațiuni supuse reverse charge.

Veniturile din activități complet VAT-exempt nu sunt, în mod normal, incluse în taxable turnover. Zero-rated nu este același lucru cu exempt: vânzările zero-rated contează în continuare la prag. (GOV.UK)

Exemplu

O afacere are în următoarele 12 luni:

  • £60,000 servicii standard-rated;

  • £18,000 vânzări zero-rated;

  • £15,000 venituri VAT-exempt.

Taxable turnover estimat este:

£60,000 + £18,000 = £78,000

Veniturile exempt de £15,000 nu intră în testul normal al pragului.

Afacerea poate avea venituri totale de £93,000 și totuși taxable turnover sub £88,000.

Clasificarea trebuie însă făcută corect. O activitate descrisă informal drept „scutită” poate fi, în realitate, zero-rated sau standard-rated.

Faptul că încasezi sub £88,000 nu înseamnă automat că HMRC aprobă cererea

Pentru o deregistrare bazată pe reducerea turnover-ului, HMRC trebuie să fie convins că estimarea este realistă.

O proiecție bună ar trebui să pornească de la:

  • contractele active;

  • venituri recurente;

  • comenzi deja acceptate;

  • activitatea sezonieră;

  • clienții pierduți sau câștigați;

  • schimbarea programului sau a capacității;

  • prețurile care vor fi aplicate după deregistrare.

Pentru firmele înregistrate de mai puțin de 12 luni, HMRC poate anualiza cifrele disponibile pentru a estima nivelul pe un an întreg. (GOV.UK)

O simplă declarație că „nu cred că voi mai depăși pragul” poate fi insuficientă dacă:

  • vânzările recente sunt apropiate de £88,000;

  • există contracte care ar putea împinge afacerea peste prag;

  • reducerea este numai temporară;

  • prețurile nu se vor reduce după eliminarea TVA;

  • afacerea a crescut în ultimele luni.

Problema prețului: un calcul pe care multe afaceri îl fac greșit

HMRC cere ca estimarea pentru deregistrare să fie analizată fără TVA.

Totuși, după deregistrare, întreaga sumă facturată clientului devine turnover al afacerii, deoarece nu mai există o componentă de TVA colectată pentru HMRC.

Acest aspect poate schimba complet rezultatul.

Exemplu: £96,000 facturat cu TVA inclus

O afacere facturează în prezent:

£96,000 inclusiv TVA

La cota de 20%, aceasta înseamnă:

  • venit net: £80,000;

  • output VAT: £16,000.

Proprietarul vede £80,000 taxable turnover fără TVA și presupune că se află sub pragul de deregistrare de £88,000.

Dar după deregistrare există două posibilități.

Varianta 1: reduce prețurile

Dacă prețurile sunt reduse cu valoarea TVA, clienții vor plăti aproximativ £80,000 în total.

Proiecția rămâne sub £88,000 și poate susține cererea.

Varianta 2: păstrează aceleași prețuri finale

Dacă afacerea continuă să încaseze £96,000, dar nu mai facturează TVA, întreaga sumă de £96,000 devine turnover.

Afacerea ar depăși pragul de deregistrare și ar putea ajunge rapid să fie din nou obligată să se înregistreze.

HMRC poate refuza cererea dacă nu este convins că afacerea va înceta să adauge TVA sau, în cazul unui retailer, că prețurile vor fi reduse cu elementul de TVA. (GOV.UK)

DCTaxAgent Insight

Pragul trebuie testat folosind prețurile reale care vor fi facturate după deregistrare, nu doar valorile nete din vechile declarații TVA.

Deregistrarea voluntară și deregistrarea obligatorie sunt două procese diferite

Deregistrarea voluntară

Aceasta se aplică atunci când afacerea continuă să facă taxable supplies, dar poate demonstra că valoarea lor în următoarele 12 luni nu va depăși £88,000.

Afacerea nu este obligată să iasă din sistem.

Poate rămâne înregistrată voluntar, să continue să factureze TVA și să recupereze input VAT conform regulilor normale. (GOV.UK)

Deregistrarea obligatorie

Trebuie solicitată atunci când afacerea:

  • încetează să mai facă taxable supplies;

  • nu mai intenționează să facă astfel de supplies;

  • este vândută;

  • își schimbă forma juridică;

  • intră într-un VAT group;

  • încetează să existe în forma actuală.

În aceste cazuri, effective date of cancellation poate fi data la care activitatea sau intenția de a efectua taxable supplies a încetat. (GOV.UK)

Dacă reducerea turnover-ului apare deoarece intenționezi să suspendezi sau să oprești activitatea pentru o perioadă semnificativă, situația trebuie analizată ca o posibilă deregistrare obligatorie, nu prezentată artificial drept o scădere normală a turnover-ului. HMRC spune că nu va aproba o cerere voluntară bazată pe o reducere rezultată numai din intenția de a opri sau suspenda taxable supplies pentru cel puțin 30 de zile. (GOV.UK)

Ar trebui să ieși din sistem numai pentru că poți?

Nu neapărat.

Deregistrarea este o decizie comercială, nu numai una administrativă.

Situații în care poate fi avantajoasă

Pentru o afacere care vinde în principal către persoane fizice, eliminarea TVA poate permite reducerea prețului final sau păstrarea unei marje mai mari.

De exemplu, pentru un serviciu facturat cu £120:

  • în sistemul TVA, £20 pot reprezenta output VAT;

  • după deregistrare, afacerea poate factura £100 pentru a fi mai competitivă;

  • alternativ, poate păstra un preț mai ridicat, dacă piața permite, cu condiția ca turnover-ul proiectat să rămână sub prag.

Deregistrarea poate reduce și volumul administrativ asociat declarațiilor TVA și evidențelor digitale.

Situații în care menținerea înregistrării poate fi mai bună

Dacă majoritatea clienților sunt firme înregistrate TVA, aceștia pot recupera de regulă TVA-ul facturat, astfel încât eliminarea TVA nu le oferă neapărat un avantaj semnificativ.

Menținerea înregistrării poate fi preferabilă dacă afacerea:

  • are cheltuieli mari cu TVA;

  • intenționează să cumpere echipamente;

  • plătește subcontractori și furnizori cu TVA;

  • face predominant zero-rated supplies și primește rambursări;

  • estimează că va depăși din nou £90,000 într-un timp scurt.

O afacere înregistrată trebuie să declare output VAT, dar poate trata TVA-ul eligibil de pe achiziții drept input tax. După deregistrare, nu mai poate recupera în mod normal TVA-ul aferent bunurilor cumpărate ulterior. (GOV.UK)

Cum soliciti deregistrarea TVA

Cererea poate fi făcută:

  1. online, prin VAT online account;

  2. de către agentul autorizat;

  3. prin formularul VAT7, trimis către HMRC.

Chiar dacă agentul depune cererea, proprietarul afacerii rămâne responsabil pentru corectitudinea informațiilor furnizate. (GOV.UK)

Ce ar trebui pregătit înainte de cerere

Este recomandat să existe un dosar clar care să conțină:

  • turnover-ul real din ultimele 12 luni;

  • forecast-ul pentru următoarele 12 luni;

  • explicația reducerii;

  • contractele pierdute sau modificate;

  • noile ore de lucru sau capacitatea redusă;

  • politica de preț după deregistrare;

  • lista stocurilor și activelor;

  • detalii privind orice proprietate cu option to tax;

  • data dorită pentru anularea înregistrării.

HMRC poate refuza cererea dacă nu este convins că turnover-ul viitor va rămâne sub limita aplicabilă.

De la ce dată se aplică deregistrarea?

Pentru o deregistrare voluntară, data efectivă poate fi:

  • data la care HMRC primește cererea;

  • o dată ulterioară agreată cu HMRC.

O cerere voluntară nu poate fi, în mod normal, aplicată retroactiv.

Până când HMRC confirmă anularea, afacerea trebuie să continue să factureze, să declare și să plătească TVA în mod normal. (GOV.UK)

Pentru o deregistrare obligatorie, data poate fi data la care afacerea a încetat efectiv să facă sau să intenționeze să facă taxable supplies. (GOV.UK)

HMRC transmite o confirmare oficială în VAT account sau prin poștă. Timpul de procesare este, de regulă, de până la aproximativ 40 de zile lucrătoare, deși poate dura mai mult în perioade aglomerate. (GOV.UK)

Nu elimina TVA-ul de pe facturi doar pentru că ai trimis cererea. Așteaptă data oficială confirmată de HMRC.

Ce se întâmplă cu stocurile și activele afacerii?

Aceasta este partea care produce cel mai des costuri neașteptate.

La data deregistrării, HMRC poate considera că afacerea face o deemed supply a bunurilor și activelor pe care le păstrează.

Pot intra în calcul:

  • stoc nevândut;

  • utilaje;

  • echipamente;

  • mobilier;

  • computere;

  • vehicule comerciale;

  • anumite interese în terenuri sau clădiri.

În general, sunt analizate activele pentru care afacerea a recuperat sau ar fi putut recupera input VAT la achiziție. Intangible assets precum goodwill, patentele sau copyright-ul nu sunt incluse în această regulă. (GOV.UK)

Limita de £1,000 TVA

Nu trebuie declarat TVA pe active dacă totalul TVA calculat pentru activele relevante este de £1,000 sau mai puțin.

Dacă toate activele sunt standard-rated la 20%, aceasta înseamnă că nu apare o plată dacă valoarea lor totală actuală, inclusiv TVA, este de maximum £6,000.

Dacă valoarea depășește £6,000, trebuie calculat TVA pentru toate activele relevante, nu numai pentru diferența peste £6,000. (GOV.UK)

Exemplu

O companie păstrează după deregistrare:

  • un van comercial;

  • echipamente;

  • stoc nevândut.

Valoarea actuală de piață, inclusiv TVA, este £7,200.

TVA-ul inclus este:

£7,200 ÷ 6 = £1,200

Deoarece TVA-ul depășește £1,000, compania trebuie să includă £1,200 în ultima declarație TVA, presupunând că activele sunt relevante și input VAT a fost recuperat.

Dacă valoarea totală ar fi fost £6,000, TVA-ul ar fi fost exact £1,000 și nu ar fi fost datorat conform limitei de minimis.

Valoarea folosită nu este neapărat costul inițial

Activele se evaluează, în mod normal, la valoarea lor actuală de piață în starea în care se află la data deregistrării.

Un laptop cumpărat cu £2,000 cu trei ani înainte poate avea o valoare actuală mult mai mică. La fel, un vehicul sau un utilaj poate trebui evaluat folosind prețul realist de revânzare, nu costul istoric. (GOV.UK)

Ce active pot fi excluse?

În mod normal, nu trebuie declarat TVA pentru bunuri asupra cărora nu a fost recuperat input VAT.

Exemplele oficiale includ:

  • bunuri cumpărate de la persoane private sau firme neînregistrate;

  • majoritatea autoturismelor pentru care input VAT nu a fost deductibil;

  • bunuri cumpărate printr-un VAT margin scheme;

  • bunuri utilizate integral pentru business entertainment;

  • anumite bunuri legate de activități exempt;

  • active care nu au fost cumpărate în scopul afacerii. (GOV.UK)

Totuși, dacă un bun a fost preluat fără TVA ca parte a unui Transfer of a Going Concern, poate exista în continuare obligația de a contabiliza TVA la deregistrare. (GOV.UK)

Proprietăți și „option to tax”

Dacă afacerea deține o proprietate comercială pentru care a făcut option to tax, deregistrarea trebuie analizată cu atenție.

Option to tax nu dispare automat atunci când numărul de TVA este anulat.

Venitul din proprietatea respectivă poate continua să conteze în analiza taxable turnover, iar dacă proprietatea este păstrată și input VAT a fost recuperat la achiziție, poate apărea o deemed supply la valoarea actuală de piață. (GOV.UK)

Începând cu actualizările din 2026, HMRC are un proces separat prin care trebuie comunicate detaliile proprietăților asupra cărora a fost făcut option to tax înainte de finalizarea deregistrării. Informațiile pot include adresa, title number, data achiziției, fostul proprietar, data și valoarea unei eventuale vânzări și datele cumpărătorului. (GOV.UK)

DCTaxAgent Insight

O companie care deține proprietăți comerciale nu ar trebui să solicite deregistrarea înainte de verificarea option to tax și a Capital Goods Scheme.

Pentru activele aflate încă în perioada Capital Goods Scheme poate fi necesară și o ajustare finală în ultima declarație TVA. (GOV.UK)

Ce se întâmplă dacă schimbi de la sole trader la LTD?

Schimbarea formei juridice nu este numai o modificare de nume.

Sole trader-ul și compania LTD sunt persoane juridice diferite pentru TVA.

Există două variante principale:

Păstrezi numărul de TVA

Poate fi solicitat transferul VAT registration number către noua entitate, de regulă folosind VAT68, împreună cu procedura de înregistrare a noii entități.

Nu păstrezi numărul

Vechea entitate solicită deregistrarea, iar noua companie depune o cerere separată de înregistrare TVA dacă este obligată sau dorește să fie înregistrată voluntar.

Un option to tax pe o proprietate nu se transferă automat către noua entitate chiar dacă numărul de TVA este păstrat. Noua entitate trebuie să analizeze și să facă propria alegere conform procedurii aplicabile. (GOV.UK)

Transferul incorect poate duce la:

  • facturi emise pe numărul vechii entități;

  • input VAT solicitat de persoana greșită;

  • lipsa continuității în VAT returns;

  • probleme la transferul activelor;

  • obligații neprevăzute asupra stocurilor.

Ce trebuie inclus în ultima declarație TVA?

După confirmarea deregistrării, afacerea trebuie să depună un final VAT Return pentru perioada care se încheie la data anulării.

Perioada poate fi mai scurtă decât un trimestru normal și, în unele cazuri, poate fi chiar de o singură zi.

Ultima declarație trebuie să includă:

  • output VAT restant;

  • input VAT eligibil;

  • ajustări restante;

  • TVA pe stocurile și activele relevante;

  • eventuale ajustări partial exemption;

  • ajustări Capital Goods Scheme;

  • operațiuni din Cash Accounting sau alte scheme aplicabile.

Chiar dacă nu există TVA de plată, declarația finală trebuie depusă ca nil return dacă HMRC o solicită. (GOV.UK)

Nu trebuie amânată declarația finală doar pentru că lipsesc unele supplier invoices. Pentru facturile primite ulterior poate exista o procedură separată de recuperare post-deregistration. (GOV.UK)

Facturile după data deregistrării

Din data oficială a anulării, afacerea nu mai poate:

  • adăuga TVA la noile supplies;

  • emite VAT invoices;

  • utiliza VAT registration number pe facturi;

  • permite clienților care operează self-billing să continue să adauge TVA.

Clienții și platformele care emit facturi în numele afacerii trebuie informați imediat.

Emiterea unei facturi cu TVA după anularea înregistrării poate conduce la obligații fiscale și penalități. (GOV.UK)

Facturile pentru supplies realizate înainte de deregistrare trebuie analizate în funcție de tax point și perioada în care operațiunea a avut loc. Data facturii nu este întotdeauna singurul element relevant.

Poți recupera TVA după ce ai fost deregistrat?

Da, în anumite situații.

Poate fi recuperat input VAT aferent bunurilor sau serviciilor primite în perioada în care afacerea era înregistrată, dacă:

  • TVA-ul nu a fost deja solicitat;

  • există documentele justificative;

  • cererea se află în limita de timp;

  • se aplică aceleași restricții care ar fi existat înainte de deregistrare.

În anumite condiții, poate fi recuperat și TVA-ul pentru servicii primite după deregistrare, dacă acestea sunt direct legate de activitatea taxabilă anterioară, cum ar fi anumite servicii de contabilitate sau juridice pentru închiderea afacerii. Limita generală menționată de HMRC este de patru ani. (GOV.UK)

Se poate solicita și bad debt relief identificat după deregistrare, dacă TVA-ul a fost declarat inițial și sunt îndeplinite condițiile schemei. (GOV.UK)

Este important ca o companie LTD să finalizeze toate cererile și rambursările înainte să fie dizolvată. După striking off, compania încetează să existe, iar HMRC poate întâmpina dificultăți în efectuarea rambursării. (GOV.UK)

Ce evidențe trebuie păstrate?

Confirmarea HMRC privind deregistrarea devine parte din VAT records.

Afacerea trebuie să păstreze documentele TVA, în mod normal, timp de șase ani. Trebuie păstrată și o listă a tuturor activelor existente la data deregistrării, împreună cu valoarea fiecăruia, chiar dacă nu a rezultat TVA de plată. (GOV.UK)

Dosarul ar trebui să includă cel puțin:

  • confirmarea deregistrării;

  • final VAT Return;

  • calculul turnover-ului;

  • forecast-ul de 12 luni;

  • justificarea pierderii contractelor;

  • calculul activelor;

  • evaluările folosite;

  • facturile de achiziție;

  • documentele privind option to tax;

  • corespondența cu HMRC.

Ce se întâmplă dacă depășești din nou pragul?

Deregistrarea nu oferă o perioadă de protecție.

După ieșirea din sistem, afacerea trebuie să urmărească în continuare taxable turnover pe o perioadă continuă de 12 luni.

Dacă depășește pragul de înregistrare de £90,000 sau se așteaptă să îl depășească în următoarele 30 de zile, poate apărea din nou obligația de înregistrare. (GOV.UK)

HMRC poate reînregistra o afacere dacă descoperă că deregistrarea nu ar fi trebuit aprobată. În acest caz, afacerea poate fi obligată să declare TVA pentru perioada intermediară, chiar dacă nu l-a colectat separat de la clienți. (GOV.UK)

Exemplu

O afacere este deregistrată la 1 octombrie.

Până în martie, activitatea crește semnificativ, iar rolling 12-month taxable turnover ajunge la £92,000.

Nu este suficient să spună:

„Am fost aprobat pentru deregistrare anul trecut.”

Trebuie analizată o nouă obligație de înregistrare folosind regulile normale.

Nu împărți artificial afacerea pentru a coborî sub prag

Uneori, proprietarii încearcă să separe activitatea între:

  • două companii;

  • soț și soție;

  • sole trader și LTD;

  • două branduri;

  • două conturi bancare;

  • zile diferite de lucru.

O separare reală poate fi legală.

Dar dacă activitățile rămân comercial, financiar și organizațional legate, iar scopul principal este evitarea TVA, HMRC poate considera că există artificial separation sau disaggregation.

HMRC poate refuza deregistrarea și poate emite o direcție prin care entitățile separate sunt tratate împreună pentru TVA. (GOV.UK)

Folosirea unor invoice numbers diferite sau a unor conturi bancare separate nu dovedește singură existența a două afaceri independente.

Cazul special al afacerilor cu vânzări zero-rated

O afacere poate avea taxable turnover peste £88,000 și totuși să solicite, în anumite condiții, exceptarea sau anularea înregistrării dacă supplies sunt integral sau în principal zero-rated.

Dacă există și standard-rated supplies, HMRC analizează dacă input tax depășește în mod normal output tax.

Aceasta nu este o deregistrare automată. Cererea trebuie explicată separat către VAT Registration Service și susținută cu calcule. (GOV.UK)

Pentru o afacere care primește constant rambursări TVA, menținerea înregistrării poate fi mai avantajoasă decât deregistrarea.

Non-Established Taxable Persons

Pragul de £88,000 nu este disponibil unei persoane sau afaceri care este clasificată drept Non-Established Taxable Person — NETP.

Un NETP care face taxable supplies în UK trebuie, în principiu, să fie înregistrat indiferent de valoarea vânzărilor.

Poate solicita deregistrarea, în mod normal, numai dacă încetează complet să mai facă taxable supplies în UK. (GOV.UK)

Această regulă este relevantă pentru afaceri administrate din afara UK care vând bunuri sau servicii taxabile pe teritoriul britanic.

Patru exemple practice

1. Constructor care pierde un contract important

Un contractor înregistrează £102,000 taxable turnover în ultimele 12 luni.

Contractul principal, care reprezenta £35,000 pe an, s-a încheiat și nu va fi înlocuit. Contractele rămase și comenzile confirmate indică un turnover de £67,000 în următoarele 12 luni.

Contractorul poate solicita deregistrarea și poate prezenta:

  • notificarea de încetare a contractului;

  • forecast-ul lunar;

  • lista lucrărilor confirmate;

  • politica de preț după deregistrare.

Faptul că trecutul arată £102,000 nu împiedică automat deregistrarea, deoarece testul voluntar este orientat spre următoarele 12 luni.

2. Salon care păstrează aceleași prețuri

Un salon are încasări de £90,000 inclusiv TVA, echivalentul a £75,000 fără TVA.

Proprietarul vrea să păstreze toate prețurile neschimbate după deregistrare.

Noul turnover ar fi £90,000, deoarece suma nu ar mai include TVA.

Proiecția depășește £88,000, iar simplul calcul de £75,000 din vechile declarații nu susține cererea.

3. Companie cu echipamente valoroase

Compania estimează turnover de numai £60,000 și poate ieși din sistem.

Totuși, păstrează utilaje cu valoare actuală de piață de £18,000 inclusiv TVA, pentru care input VAT a fost recuperat.

TVA-ul potențial este £3,000.

Această sumă poate trebui inclusă în final VAT Return, ceea ce reduce avantajul financiar imediat al deregistrării.

4. Sole trader care transferă activitatea către LTD

Sole trader-ul nu ar trebui să solicite o deregistrare obișnuită și apoi să continue să folosească același număr TVA prin companie.

Trebuie decis dacă:

  • VAT number va fi transferat;

  • compania va primi un număr nou;

  • transferul activelor este un Transfer of a Going Concern;

  • există stoc sau echipamente asupra cărora apare TVA;

  • noua companie este obligată să se înregistreze.

Ce trebuie verificat înainte de a depune cererea

Înainte de deregistrare, cele mai importante întrebări sunt:

  1. Care este taxable turnover realist pentru următoarele 12 luni?

  2. Ce prețuri vor fi facturate după eliminarea TVA?

  3. Există contracte sau comenzi care pot ridica turnover-ul peste £88,000?

  4. Ce TVA s-a recuperat pentru stocuri și active?

  5. Există proprietăți cu option to tax sau Capital Goods Scheme?

  6. Ar fi mai profitabilă menținerea înregistrării?

  7. Este vorba despre o reducere reală sau o separare artificială?

  8. Care este data corectă pentru final VAT Return?

Verdict: ieșirea din TVA nu înseamnă numai oprirea declarațiilor

Regula principală este simplă:

Poți solicita deregistrarea voluntară dacă taxable turnover estimat pentru următoarele 12 luni nu va depăși £88,000.

Dar decizia corectă necesită mai mult decât compararea unei cifre cu pragul.

Trebuie analizate:

prețurile după deregistrare;

veniturile standard-rated, reduced-rated și zero-rated;

contractele viitoare;

stocurile și activele rămase;

input VAT recuperat în trecut;

proprietățile cu option to tax;

ultima declarație TVA;

riscul de reînregistrare.

O afacere poate îndeplini testul de £88,000 și totuși să decidă că este mai avantajos să rămână înregistrată.

În sens invers, o afacere poate considera deregistrarea foarte profitabilă, dar să descopere că păstrarea activelor generează câteva mii de lire TVA în ultima declarație.

Regula de aur

Nu solicita deregistrarea înainte să calculezi atât următoarele 12 luni, cât și costul fiscal al ultimei zile în sistemul TVA.

Cum te poate ajuta DCTaxAgent

DCTaxAgent poate analiza întregul proces înainte ca cererea să fie trimisă către HMRC:

  • calculul taxable turnover;

  • forecast-ul pentru următoarele 12 luni;

  • impactul prețurilor după eliminarea TVA;

  • comparația dintre menținerea și anularea înregistrării;

  • evaluarea stocurilor și activelor;

  • final VAT Return;

  • transferul de la sole trader la LTD;

  • riscul de reînregistrare;

  • cererea de deregistrare și documentele justificative.

WhatsApp: 07587 532646
Website: www.dctaxagent.co.uk

Disclaimer

Acest articol are scop general, informativ și educațional.

Nu reprezintă tax advice, VAT advice sau financial advice adaptat unei situații individuale.

Tratamentul exact depinde de natura activității, tipul supplies, istoricul TVA, prețurile aplicate, activele afacerii, contractele existente, forma juridică, proprietățile deținute și data efectivă a deregistrării.

Informațiile reflectă regulile și ghidurile oficiale disponibile la 28 iulie 2026.

Elemente SEO recomandate

SEO title:
Pragul de deregistrare TVA în UK: când și cum poți ieși din sistem

Slug:
prag-deregistrare-tva-uk-cand-cum-iesi-din-sistem

Meta description:
Află când poți solicita deregistrarea TVA în UK, cum se aplică pragul de £88,000 și ce se întâmplă cu stocurile, activele și ultima declarație TVA.

Cuvinte-cheie:
deregistrare TVA UK, VAT deregistration threshold, prag £88,000, anulare VAT number, final VAT Return, stocuri și active TVA, sole trader LTD TVA, români în UK.

bottom of page